ismailarilik
Perl 6 belgeleri

Updated 3 months ago

Perl belgeleri

Merhaba. Perl belgelerine hoşgeldiniz.

Bu belgeler Perl 6 programlama dili hakkında Türkçe kaynak oluşturmak amacıyla oluşturulmuştur.

Belgeler her bir bölüm için bir eğitmen ve bir başvuru şeklinde hazırlanmıştır. Eğitmen(tutorial) yeni başlayanlar için kısa ve öz bir şekilde Perl 6'yı öğretmeyi amaçlar. Başvuru(referans, reference) ise Perl 6 ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin başvurabileceği tam ve düzenli bir kaynak olma amacındadır.

Buradaki belgeler Markdown işaretleme dili kullanılarak yazılmış ve GitBook belge barındırma servisi kullanılarak sizlere bir kitap şeklinde sunulmuştur. Belgelerin kaynak koduna şuradan erişebilirsiniz.

Not: Buradaki belgeler yapım aşamasındadır ve sürekli değişmektedir. Eğer belgeler güncellendiğinde bilgilendirilmek isterseniz belgelerin Github veri havuzunu Watch diyerek takip edebilirsiniz.

Nereden yardım alabilirim?

Eğer buradaki belgelerde aklınıza takılan herhangi bir şey olursa veya bir konuda belgelendirme yapılmasını istiyorsanız, belgelerin GitBook tartışmaları bölümünde bir tartışma başlatarak bu isteğinizi dile getirebilirsiniz. Size en kısa zamanda cevap verilecektir.

Nasıl yardım edebilirim?

Bu belgelere yardım etmeniz memnuniyetle karşılanacaktır. Eğer herhangi bir hata görürseniz ya da bir öneri sunmak isterseniz paragrafların sağ tarafındaki + tuşunu kullanarak o paragrafla ilgili bir yorum ekleyebilirsiniz. Ayrıca belgelerin GitBook tartışmaları bölümünde de bir tartışma başlatabilirsiniz.

Bu belgelerin kaynak kodu GitHub'da barındırılmaktadır. Destek olmak için projeyi bu adreste Starlayabilirsiniz. Ayrıca GitHub'taki ilgili konular dizininde bir konu açarak ya da kaynak kodda değişiklik yapıp bir çekme isteği göndererek de belgelendirmeye katkıda bulunabilirsiniz.

Not: Eğer Git, GitHub, Markdown gibi terimler sizin için herhangi bir şey ifade etmiyor ya da katkınızı kaynak kod aracılığı ile yapmak istemiyorsanız yapacağınız katkıyı GitBook'taki yorum ve tartışmalar aracılığı ile yapınız. Eğer kaynak kodu değiştirerek ya da kaynak kodla doğrudan ilgili bir tartışma açarak yardımcı olmak istiyorsanız GitHub'taki konu açma ve çekme isteği özelliklerini kullanın.

Lisans

Buradaki belgelerin lisansı Creative Commons Alıntı-Gayriticari-LisansDevam 4.0 Uluslararası Genel Lisansı'dır. Bu lisansa göre bu belgeleri kopyalayabilir, değiştirebilir ve herhangi bir biçimde herkesle paylaşabilirsiniz. Ancak bunları yaparken şu koşullara uymalısınız:

  1. Belgelerin kullanıcı tarafından kolaylıkla görülebileceği bir bölümünde, belgelerinizi buradaki belgelerden türettiğinizi belirtmeli ve buradaki belgelere bir bağlantı vermelisiniz. Ayrıca, eğer belgelerde bir değişiklik yapmışsanız bunu da belirtmelisiniz.
  2. Bu belgelerin değiştirilmiş ya da değiştirilmemiş herhangi bir türevini kesinlikle SATMAMALISINIZ.
  3. Bu belgelerin değiştirilmiş ya da değiştirilmemiş herhangi bir türevinde bu belgelerin kullandığı aynı lisansı kullanmalı ve bu lisansı kullanıcı tarafından kolaylıkla görülebilecek bir yerde belirtmelisiniz.