ismailarilik
Python belgeleri

Updated 8 months ago

Python belgeleri

Merhaba. Python belgelerine hoşgeldiniz.

Bu belgeler Python programlama dili hakkında Türkçe kaynak oluşturmak amacıyla oluşturulmuştur.

Belgeler her bir bölüm için bir eğitmen ve bir başvuru şeklinde hazırlanmıştır. Eğitmen(tutorial) yeni başlayanlar için kısa ve öz bir şekilde Python'ı öğretmeyi amaçlar. Başvuru(referans, reference) ise Python ile ilgili bilgi edinmek isteyenlerin başvurabileceği tam ve düzenli bir kaynak olma amacındadır.

Buradaki belgeler Markdown işaretleme dili kullanılarak yazılmış ve GitBook belge barındırma servisi kullanılarak sizlere bir kitap şeklinde sunulmuştur. Belgelerin kaynak koduna şuradan erişebilirsiniz.

Not: Bu belgeler Python programlama dilinin 3.5 sürümü için hazırlanmıştır.

Not: Buradaki belgeler yapım aşamasındadır ve sürekli değişmektedir. Eğer belgeler güncellendiğinde bilgilendirilmek isterseniz belgelerin Github veri havuzunu Watch diyerek takip edebilirsiniz.

Nereden yardım alabilirim?

Eğer buradaki belgelerde aklınıza takılan herhangi bir şey olursa veya bir konuda belgelendirme yapılmasını istiyorsanız, belgelerin GitBook tartışmaları bölümünde bir tartışma başlatarak bu isteğinizi dile getirebilirsiniz. Size en kısa zamanda cevap verilecektir.

Eğer Python ile ilgili bir sorunuz varsa bunu Python üzerine özelleşmiş bir forumda dile getirmeniz büyük ihtimalle sorunuza cevap bulmanızı sağlayacaktır. Python ile ilgili Türkçe birçok forum mevcuttur. Ben bunların içinden istihza.com forumunu tavsiye ederim; Python için en gözde Türkçe forumdur. Ben de bu forumu takip ediyor olacağım.

Nasıl yardım edebilirim?

Bu belgelere yardım etmeniz memnuniyetle karşılanacaktır. Eğer herhangi bir hata görürseniz ya da bir öneri sunmak isterseniz paragrafların sağ tarafındaki + tuşunu kullanarak o paragrafla ilgili bir yorum ekleyebilirsiniz. Ayrıca belgelerin GitBook tartışmaları bölümünde de bir tartışma başlatabilirsiniz.

Bu belgelerin kaynak kodu GitHub'da barındırılmaktadır. Destek olmak için projeyi bu adreste Starlayabilirsiniz. Ayrıca GitHub'taki ilgili konular dizininde bir konu açarak ya da kaynak kodda değişiklik yapıp bir çekme isteği göndererek de belgelendirmeye katkıda bulunabilirsiniz.

Not: Eğer Git, GitHub, Markdown gibi terimler sizin için herhangi bir şey ifade etmiyor ya da katkınızı kaynak kod aracılığı ile yapmak istemiyorsanız yapacağınız katkıyı GitBook'taki yorum ve tartışmalar aracılığı ile yapınız. Eğer kaynak kodu değiştirerek ya da kaynak kodla doğrudan ilgili bir tartışma açarak yardımcı olmak istiyorsanız GitHub'taki konu açma ve çekme isteği özelliklerini kullanın.

Python programlama dili

Python programlama dili Hollandalı programcı Guido Van Rossum tarafından 1991 yılında tasarlanıp gerçeklenmeye başlanmış bir programlama dilidir. Python en başta kolay okunup yazılabilirliği ile dikkat çekmektedir. Python zamanımızın gözde programlama paradigmalarından olan nesneye yönelik programlama paradigmasını desteklemektedir. Python programlama dili genel amaçlı bir programlama dilidir ve masaüstü programlamadan web sunucu programlamaya, sistem programlamadan oyun programlamaya kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Python oldukça gözde bir betik geliştirme dilidir, özellikle GNU/Linux dünyasında. Python Google'ın resmi olarak kullandığı ve desteklediği üç dilden biri, ayrıca tek betikleme dilidir. Python yurt içi ve dışı birçok üniversite müfredatında da özellikle programlamaya giriş ve bilimsel programlama derslerinde yerini almıştır.

Lisans

Buradaki belgelerin lisansı Creative Commons Alıntı-Gayriticari-LisansDevam 4.0 Uluslararası Genel Lisansı'dır. Bu lisansa göre bu belgeleri kopyalayabilir, değiştirebilir ve herhangi bir biçimde herkesle paylaşabilirsiniz. Ancak bunları yaparken şu koşullara uymalısınız:

  1. Belgelerin kullanıcı tarafından kolaylıkla görülebileceği bir bölümünde, belgelerinizi buradaki belgelerden türettiğinizi belirtmeli ve buradaki belgelere bir bağlantı vermelisiniz. Ayrıca, eğer belgelerde bir değişiklik yapmışsanız bunu da belirtmelisiniz.
  2. Bu belgelerin değiştirilmiş ya da değiştirilmemiş herhangi bir türevini kesinlikle SATMAMALISINIZ.
  3. Bu belgelerin değiştirilmiş ya da değiştirilmemiş herhangi bir türevinde bu belgelerin kullandığı aynı lisansı kullanmalı ve bu lisansı kullanıcı tarafından kolaylıkla görülebilecek bir yerde belirtmelisiniz.